Rodičovství. Slovo, které se mezi běžnou populací rozmohlo převážně v sedmdesátých letech minulého století, kdy se na scéně objevila exploze knih o výchově potomků. I dnes je to téma, kterému se dostává nevídané pozornosti a čísla to potvrzují: před padesáti lety trávili rodiče intenzivním rozvojem dítěte (jako je společné čtení, tvoření nebo učení) hodinu a tři čtvrtě týdně, dnes je to přes pět hodin a stále mají pocit, že je to málo. A i přesto, že v poslední době narostl aktivní čas, který s dětmi tráví otcové, stále leží neúměrná část na matkách.

„Helikoptérové rodiče“ dnes v intenzivním rodičovství doplnila také asijská generace takzvaných „tygřích“ rodičů, pro které třeba čínská Univerzita Tianjin buduje „stany lásky“, aby ubytovala rodiče, kteří přijeli doprovodit jejich čerstvě přijaté milované děti. A tak není divu, že kolem rodičovství vykvetl bujarý byznys. Od soukromých a Montessori školek přes bio přesnídávky, „parentech“, genetické testy až po talentové programy. Například trh s edukativními hračkami vzroste podle očekávání mezi lety 2020 a 2024 o více než 24 miliard dolarů. 

Ale zatímco starší generace rodičů chtějí hlavně cílevědomé děti, rodiče mileniálové a GenZ lpí hlavně na výchově ke kreativitě a autenticitě. Ve hře jsou ale i futuristické scénáře: genetický design dětí na míru, potomci, kteří touží po tranzici, která nemá nic společného s genderem, ale s cloudem, nebo robotické chůvy jako z nejnovějšího románu nobelisty Kazua Ishigura Klára a Slunce.

Tip: Sledujte Instagram @hospodarky, kde se na všechny zmíněné trendy můžete i podívat. A určitě nám napište, jak se vám podcast líbí.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Trendspotting si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts. Budeme rády za hodnocení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist