Zlevňování benzinu a nafty z posledních dnů by mělo ještě pokračovat. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka by se cena pohonných hmot mohla v Česku do poloviny srpna snížit o více než 1,5 Kč na litr. Nejlevnější čerpací stanice už přitom stlačily cenu naturalu pod 40 korun za litr, nafta zůstává nad touto hranicí.

Ke zlevňování pomáhá výrazný propad cen ropy – cena za barel Brentu se dostala pod 95 dolarů, což je stejně jako před ruskou invazí na Ukrajinu. Ceny na pumpách jsou ale výrazně vyšší. Hlavním „viníkem“ jsou rafinerie. „Rafinérské marže jsou u benzinu na úrovni 20 dolarů za barel, před invazí se pohybovaly průměrně okolo 10 dolarů,“ vysvětluje v Ranním brífinku Tomčiak. U nafty je rozdíl ještě výraznější – před invazí zhruba 15, teď okolo 40 dolarů za barel.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.