Vývojáři, programátoři a další IT specialisté v Česku stále chybí. Situace je podle analytika trhu práce Tomáše Ervína Dombrovského ještě horší než před pandemií – lidé totiž kvůli obavám z dalšího vývoje ekonomiky nechtějí měnit práci. „Firmy si lidi na digitálních pozicích přetahují mezi sebou, impulz ale musí být extrémně silný. Třeba o třetinu až polovinu více peněz,“ říká v podcastu Ranní brífink Dombrovský.

České vysoké školy pak ročně absolvuje okolo čtyř tisíc „ajťáků“ – na jejich lov zaměstnavatelé vyrážejí už během studia. Podíl studentů těchto oborů se dlouhodobě pohybuje okolo šesti procent ze všech vysokoškoláků – to je více než evropský průměr, stále ale výrazně méně než ve Finsku nebo Estonsku. Proč se nedaří přilákat do oboru více mladých zájemců, také o tom bude řeč v Ranním brífinku.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.