Tempo, jakým v Česku rostou ceny bytů a domů, překonalo další metu. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu se ve třetím čtvrtletí roku 2021 meziročně zvýšily ceny bytových nemovitostí o dosud nevídaných 22 procent. Završily tak jízdu, která začala v roce 2014 a jejímž výsledkem je nárůst průměrné ceny nemovitostí na dvojnásobek za pouhých sedm let.

Poptávku táhly během třetího čtvrtletí stále ještě levné hypotéky – nebyl problém domluvit si úrok okolo 2,5 procenta. Poté, co Česká národní banka během podzimu začala velmi rychle zvyšovat sazby, začaly citelně zdražovat i hypotéky, a úroky se pozvolna přibližují pětiprocentní hranici. To by mělo vést ke snížení zájmu o nové půjčky na bydlení. Bude to stačit k tomu, aby zbrzdily i ceny nemovitostí? V Ranním brífinku odpoví ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

 

Poslechněte si náš podcast Ranní brífink. Držíme v něm krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl Ranního brífinku a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.