Technologie chytrých kontraktů na sítích, například ethereum, umožňují naprogramovat téměř vše. V poslední době vzniká čím dál více autonomních decentralizovaných organizací – takzvané DAOs. Ty umožňují založit a řídit skoro cokoliv od jednotlivých projektů v rámci decentralizovaných financí až po organizaci uskupení drobných investorů.

Nejznámějším takovým je PleasrDAO. V rámci něj se spojila dnes už zhruba stovka uživatelů a společně skupují digitální umělecká díla. V aukcích jsou schopni přehodit i ty nejsilnější hráče. Nakoupili už tak NFT za desítky milionů dolarů.

Tím ale možnosti DAO zdaleka nekončí. Vznikají i projekty, které experimentují s novými koncepty, jako třeba celým městem na blockchainu a dalšími. O tom, jak vše funguje, si do dalšího podcastu HN Krypto Insider přišel povídat jeden z vedoucích členů české ethereové komunity gwei.cz, vystupující pod pseudonymem Tree.

Nejnovější díl podcastu Krypto Insider a také předchozí epizody si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a v aplikacích Spotify a Apple Podcasts.