Technologie chytrých kontraktů na sítích, například ethereum, umožňují naprogramovat téměř vše. V poslední době vzniká čím dál více autonomních decentralizovaných organizací – takzvané DAOs. Ty umožňují založit a řídit skoro cokoliv od jednotlivých projektů v rámci decentralizovaných financí až po organizaci uskupení drobných investorů.
Nejznámějším takovým je PleasrDAO. V rámci něj se spojila dnes už zhruba stovka uživatelů a společně skupují digitální umělecká díla. V aukcích jsou schopni přehodit i ty nejsilnější hráče. Nakoupili už tak NFT za desítky milionů dolarů.
Ne každý chce řešit technikálie, pro klienty spravujeme krypto za miliardu, říká Stancel z Fumbi
Tím ale možnosti DAO zdaleka nekončí. Vznikají i projekty, které experimentují s novými koncepty, jako třeba celým městem na blockchainu a dalšími. O tom, jak vše funguje, si do dalšího podcastu HN Krypto Insider přišel povídat jeden z vedoucích členů české ethereové komunity gwei.cz, vystupující pod pseudonymem Tree.
Nejnovější díl podcastu Krypto Insider a také předchozí epizody si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a v aplikacích Spotify a Apple Podcasts.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist