Poslední dva roky byly dost na hlavu. A to doslova. Jedním z negativních důsledků pandemie totiž pochopitelně bylo zhoršení naší psychiky. Podle výzkumu Národního ústavu duševního zdraví stoupl oproti před-pandemickému období výskyt úzkostných poruch dvakrát a výskyt deprese a rizika sebevražednosti dokonce třikrát. Duševním onemocněním tak trpí 792 milionů lidí po celém světě a jen třetina z nich vyhledá odbornou pomoc.
Proto je dobře, že se díky vzniku mnoha nových projektů a iniciativ péče o duševní zdraví postupně destigmatizuje a stává se z ní nedílná součást wellbeingu. A jako u ostatních oborů, přišla i do psychoterapie, digitalizace – trendem se stala on-line terapie a jiné internetové nástroje a aplikace, díky kterým se k odborné pomoci dostali i ti, kteří by třeba jinak z různých důvodů terapeuta nevyhledali. O tom jsme si povídali mimo jiné se zakladatelem platformy Terap.io Chádím El-Moussawim.
Zjistíme také, co je to Hikikomori, kde na světě jsou lidé nejosamělejší, proč frčí mikrodávkování a co si na nás zase vymyslela Gwyneth Paltrow se svým lifestylovým impériem.
Tip: Sledujte Instagram @hospodarky, kde se na všechny zmíněné trendy můžete i podívat.
Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Trendspotting si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Nárůst osamělosti, mycelium i novodobí hrdinové. Mozaika trendů v novém díle podcastu Trendspotting
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist