Když v roce 2001 začínal s prodejem videoher, tak se hry spíše půjčovaly a kopírovaly, než že by hráči pro nejnovější tituly chodili do obchodů. Ani on v mládí neměl příliš originálních her, navzdory pirátství ale Martin Schovanec vybudoval úspěšný e-shop Xzone.cz s ročním obratem přes 100 milionů korun. Jaké byly jeho byznysové začátky a jak vypadá současná realita herního trhu? O tom vyprávěl v další epizodě podcastu Poprvé.

S prodejem her začínal Martin Schovanec během základní vojenské služby a velkou výhodou byl už rozjetý byznys jeho rodičů. Ti měli servis kancelářské techniky a počítačů, proto jim navrhl, že by do nabídky měli zařadit i prodej videoher.

„Táta domluvil s distributorem smlouvu a já si na vojně ve volném čase psal na papír internetový obchod. Když přišla objednávka, tak jsem dostal SMS zprávu a pak jsem volal tátovi, ať to objedná od dodavatele, protože jsme toho neměli moc skladem,“ vzpomíná Schovanec na své byznysové začátky.

Takhle to táhl téměř dva roky. Po vojně ještě nastoupil jako učitel na základní školu, protože samotný prodej her by ho neuživil. „Měl jsem výhodu, že jsem e-shop nemusel stavět na zelené louce a brát si půjčku – zázemí jsem měl u fungující firmy rodičů,“ přiznává Schovanec.

Z kanceláře rodičů v Lounech se během dvaceti let přesunul do tří kamenných prodejen v Praze, Brně a Ostravě. A nyní, respektive před několika týdny, jeho Xzone koupil e-shop s herním a filmovým oblečením Gamlery.

Schovanec se totiž musel přizpůsobit současné době, kdy do herního byznysu vstoupila digitální distribuce a také fenomén mikrotransakcí, který vývojářům generuje stovky miliony korun, ale prodejcům her na fyzických nosičích nic nepřináší, a jejich byznys tak skomírá.

Proč jeho kamarádům a známým přišlo před dvaceti lety bláznivé, že prodává počítačové hry? Jak dlouho vydržel učit děti ve škole, než se na plný úvazek začal věnovat vlastnímu e-shopu? Dá se bojovat proti pirátství? Jak se časem změnila distribuce her, co si myslí o mikrotransakcích a jak vznikají speciální edice her ve spolupráci s českými vývojářskými studii Warhorse Studios či Amanita Design? Také na tyto otázky odpovídal Martin Schovanec v další epizodě podcastu Poprvé.

Nejnovější díl i předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.