Rod Vyšatových hospodaří ve středočeské Tuchorazi přes 300 let. Po pádu komunismu se ale rodině Roberta Vyšaty vrátily pozemky v žalostném stavu. Proto se v průběhu devadesátých let vrátil z Prahy domů, aby pomohl svému otci zachránit krachující rodinný byznys – obnovil jablečné sady a z družstva Bohemia Apple vybudoval největšího pěstitele jablek v Česku.

Okamžitě po maturitě začal Vyšata podnikat. Ještě než se začal věnovat pěstování jablek, provozoval ubytovací zařízení především pro dělníky z Ukrajiny. Pak mu ale zavolal otec, že se rodinné firmě nedaří. „V ubytovacích službách jsem neviděl perspektivu, zemědělství mi dávalo větší smysl,“ vysvětluje Vyšata v podcastu Poprvé, proč opustil českou metropoli a vrátil se do Tuchoraze.

Pěstování jablek ale vůbec nerozuměl, zároveň se brzy ukázalo, že sady jsou plné přestárlých jabloní a pozemky nejsou v dobrém stavu. Vyrazil proto do Itálie, Rakouska nebo Nizozemska, aby se naučil, jak správně pěstovat jablka, jaké odrůdy jsou ideální a jak správně ovoce skladovat a prodávat do obchodů.

Kromě přestárlých jabloní se musel vyrovnat i s nedostatkem kapitálu. Banky mu nechtěly půjčit peníze, proto firmu obnovoval malými krůčky. „Když se podívám zpět, tak jsem do toho měl vzít nějakého společníka. Spoustu času jsem strávil přešlapováním na místě. Věděl jsem, co chci, ale neměl jsem kapitál, abych firmu mohl rozvíjet,“ říká.

Dnes jsou Vyšatovy Sady Tuchoraz největším členem družstva Bohemia Apple, které sdružuje dalších pět místních pěstitelů jablek. „Původně jsme měli 350 hektarů sadů. To bylo extrémně velké. Nyní máme 216 hektarů, ale plodnost se zvýšila šestinásobně. Současná produkce je kolem 15 tisíc tun jablek,“ popisuje Vyšata a doplňuje, že jeho firma hospodaří ještě na 400 hektarech polí.

Robert Vyšata v podcastu Poprvé dále popisoval postupnou obnovu sadů, proč vize rodinné firmy jeho otce nebyla úspěšná, jak v zahraničí poznával pěstování jablek, po jak dlouhé době konečně přesvědčil banky, že mu mohou důvěřovat, a jak zvládá boj s přírodou, která je největším soupeřem sadařů.

Nejnovější díl i předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.