Česko a obecně Evropa si stanovily ambiciózní cíle snížení emisí. Měla by k tomu přispět i jaderná energie z malých modulárních reaktorů, na jejichž vývoji se nyní pracuje a které zkoumají i čeští jaderní experti. „Malé a velké reaktory si nekonkurují, ale budou se v budoucnu doplňovat,“ říká Marek Ruščák z Centra výzkumu Řež, který je seniorním konzultantem pro jadernou bezpečnost a malé modulární reaktory. Malé reaktory jsou navíc násobně bezpečnější, říká expert v podcastu k projektu Konec uhlí, který vzniká ve spolupráci Hospodářských novin a firmy ČEZ.


Česko čeká v příštích dekádách zásadní změna: z vývozce elektřiny se stane dovozcem. Malé jaderné reaktory by v budoucnu mohly přispět k tomu, že nedostatek domácích zdrojů nebude tak velký.

Podle Marka Ruščáka jsou daleko v jejich vývoji Britové ve firmě Rolls-Royce, kde pracují na modulárních reaktorech o výkonu 500 MW. „Ti chtějí spustit prototyp ještě v tomto desetiletí a ve třicátých letech si dokážu představit komerční vývoj,“ řekl Ruščák.

V USA je daleko vývoj reaktoru NuScale, kde už někteří velcí výrobci elektřiny plánují umístit nové reaktory na místa nyní dosluhujících uhelných elektráren.

Každý velký reaktor je nyní originální stavba, což je i důvod jejich vysoké ceny a dlouhých staveb. Modulární reaktory by bylo možné vyrábět sériově, což by jejich výrobu zlevnilo. Krom toho jsou také násobně bezpečnější než velké bloky.

Na malé reaktory cílí například nejbohatší Poláci, kteří je plánují propojit se svým dosavadním byznysem. V Estonsku vznikl na stavbu a zavádění malých reaktorů dokonce start-up.

Banner Konec uhli

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist