Mohou topit nebo se v elektrických sítích dobře doplňovat s obnovitelnými zdroji. I pro Česko by malé modulární reaktory o výkonu do 300 MW mohly být do budoucna řešením výroby elektřiny i tepla, ale zatím tady nikdo nezpracoval studii, zda by to bylo možné a výhodné, říká Jan Rataj z ČVUT. Hlavní výhody malých reaktorů jsou podle něj vyšší bezpečnost nebo kompaktní systém, kdy je celé technické řešení v jedné nádobě.
Dukovany podle Rataje dostavět potřebujeme, teprve potom budou k dispozici ověřené projekty malých reaktorů. Ale připravovat bychom se na to měli už nyní. I v Česku se vyvíjí reaktor, který by byl vhodný třeba pro továrnu nebo pro odlehlé oblasti, kam je elektřinu těžké dovézt.
„Sledujme, jak se připravuje projekt malých reaktorů v Estonsku,“ říká Rataj. Jejich cesta je podle něj zajímavá. Ze zemí, odkud by politicky bylo bezpečné reaktor získat, je nejdál americký projekt NuScale, který slibuje funkční reaktor v roce 2029. Na malé reaktory cílí i největší americký výrobce elektřiny TVA.
Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Čas lékaře terminátora přijde, ale až za dlouho. Dnes umělá inteligence doktorům pomáhá hlavně s diagnózou, říká Zogala
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist