Co má společného pohádka Na vlásku a dezinformace o covidu a pandemii? Překvapivě hodně, podle jedné z konspiračních teorií si totiž pandemii objednal kanál Disney+, říká Veronika Víchová. Ta sledovala covidové dezinformace a nabízela způsob, jak jim čelit.
„Pokud ve vás zpráva vyvolává emoce, negativní i pozitivní, tak by měla zablikat kontrolka a člověk by se měl na tu zprávu podívat ještě někam jinam,“ radí expertka Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.
Covidové dezinformace mohou podle ní ovlivnit i podzimní parlamentní volby. Dezinformátoři mohou využít třeba novou vlnu pro oslabení demokratických institucí a procesů. „Základní poučení z pandemie je, že dezinformace nejsou abstraktní pojem, ale že opravdu mohou ohrozit veřejné zdraví,“ říká Víchová. „Stát by měl mít nastavený dopředu systém a vysvětlovací kampaně, což ten český ale bohužel nemá,“ dodává.
Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Nejnebezpečnější dezinformace jsou ty, které vypadají nejvíc uvěřitelně, říká analytik Presl z firmy Semantic Vision
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist