Co má společného pohádka Na vlásku a dezinformace o covidu a pandemii? Překvapivě hodně, podle jedné z konspiračních teorií si totiž pandemii objednal kanál Disney+, říká Veronika Víchová. Ta sledovala covidové dezinformace a nabízela způsob, jak jim čelit.

„Pokud ve vás zpráva vyvolává emoce, negativní i pozitivní, tak by měla zablikat kontrolka a člověk by se měl na tu zprávu podívat ještě někam jinam,“ radí expertka Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.

Covidové dezinformace mohou podle ní ovlivnit i podzimní parlamentní volby. Dezinformátoři mohou využít třeba novou vlnu pro oslabení demokratických institucí a procesů. „Základní poučení z pandemie je, že dezinformace nejsou abstraktní pojem, ale že opravdu mohou ohrozit veřejné zdraví,“ říká Víchová. „Stát by měl mít nastavený dopředu systém a vysvětlovací kampaně, což ten český ale bohužel nemá,“ dodává. 

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.