Využití umělé inteligence ve zdravotnictví byl trend, který sílil už před pandemií – a ta ho posunula kupředu. Doktor David Zogala z pražské Všeobecné fakultní nemocnice vysvětluje, kde všude se s umělou inteligencí dnes pacient potká a zda či jak rychle se blíží doba lékaře terminátora, tedy robota, který – řízen umělou inteligencí – sám operuje pacienty. Jako pomůcku pro pohled do budoucnosti jsme zvolili čtyřicet let starý komiks z časopisu ABC.
Algoritmy například efektivněji než člověk mohou plánovat provoz nemocnice, třeba operace. „Nejmasivnější nasazení je v zobrazovacích metodách,“ říká David Zogala. „Zlepší kvalitu vyšetření: získáte lepší obraz a pacienta můžete méně ozářit.“
Umělá inteligence je ale pořád pomůcka, nástroj v rukou lékaře, nikoli samostatně konající stroj s vlastním vědomím. „Nicméně, na umělou inteligenci si musíme všichni zvyknout, my lékaři i vy novináři,“ říká David Zogala. Ačkoli je fanoušek zavádění umělé inteligence do praxe, tak u přístrojů na zobrazování lidského těla chce mít stále možnost umělou inteligenci vypnout a podívat se na výsledek lidskýma očima. „Mýlit se může člověk i stroj,“ řekl Zogala.
Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Umělá inteligence pomůže předcházet proleženinám či lékařům vytipuje, kde ozařovat nádory. Sama ale ještě neléčí
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist