Svého prvního zloděje bitcoinů vypátral Aleš Janda před osmi lety. Od té doby se věnuje vývoji softwaru na trasování kryptoměn a zkoumá, jak je to vlastně s tou jejich anonymitou. I když se o to řada kryptoměn snaží, úplně anonymní není žádná, říká.
Zatímco finanční úřady, které kontrolují placení daní, se podle Jandy o kryptoměny zatím téměř nezajímají, policie v jednotlivých zemích jsou prý stále aktivnější. „Dá se říct, že i česká policie je schopná trasovat bitcoiny i jiné měny poměrně dobře,“ říká. „Na druhou stranu se školí i samotní kriminálníci a tím se ta úspěšnost snižuje,“ dodává.
Nejčastěji je ale chyba na straně uživatele. K přiřazení transakce k danému člověku někdy stačí i drobnosti. A i když to může jít proti étosu omezení vlivu státu, policie a centrálních bank, jsou podle něj zločiny, které si vytrasování a potrestání prostě zaslouží.
NFT za desítky milionů dolarů jsou jen spekulace. Namísto obrázků mohou digitální tokeny fungovat třeba i jako dluhopisy
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist