Válka mezi centrální a decentrální energetikou je dávno passé. Alespoň tak hodnotí současné změny na energetickém trhu Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO. Jak dobře je Česko připravené na přechod k zelené, podle něj ukážou nejbližší dva až tři roky. Nejen o tom, proč se Češi naučili vnímat obnovitelné zdroje jako součást bezpečnostního kapitálu státu, byla řeč v nejnovějším díle podcastu Green Deal. Ptali se Martin Ehl a Tereza Beránková.

„Změnil se narativ celého českého průmyslu. Huťaři, oceláři, skláři – ti všichni za námi chodí a chtějí vytvořit strategii dekarbonizace,“ popisuje Čermák, jak se za necelé dva roky od vypuknutí války na Ukrajině změnil přístup tuzemských firem k zelené transformaci. „Tomu se samozřejmě přizpůsobuje trh. Oblast energetiky se mění, je tady poptávka po nové energii. Vznikají nejen firmy, ale i komunity, spolky,“ popisuje Kamil Čermák a dodává, že éra narativu „zlý Brusel vs. chudáci Češi“ minimálně v oblasti energetiky skončila.

Nejen o tom, co se v Česku na poli zelené ekonomiky děje, ale taky o tom, co se chystá, si už teď můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.