Válka mezi centrální a decentrální energetikou je dávno passé. Alespoň tak hodnotí současné změny na energetickém trhu Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO. Jak dobře je Česko připravené na přechod k zelené, podle něj ukážou nejbližší dva až tři roky. Nejen o tom, proč se Češi naučili vnímat obnovitelné zdroje jako součást bezpečnostního kapitálu státu, byla řeč v nejnovějším díle podcastu Green Deal. Ptali se Martin Ehl a Tereza Beránková.

„Změnil se narativ celého českého průmyslu. Huťaři, oceláři, skláři – ti všichni za námi chodí a chtějí vytvořit strategii dekarbonizace,“ popisuje Čermák, jak se za necelé dva roky od vypuknutí války na Ukrajině změnil přístup tuzemských firem k zelené transformaci. „Tomu se samozřejmě přizpůsobuje trh. Oblast energetiky se mění, je tady poptávka po nové energii. Vznikají nejen firmy, ale i komunity, spolky,“ popisuje Kamil Čermák a dodává, že éra narativu „zlý Brusel vs. chudáci Češi“ minimálně v oblasti energetiky skončila.

Nejen o tom, co se v Česku na poli zelené ekonomiky děje, ale taky o tom, co se chystá, si už teď můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist