Starší, ale stále vysoce funkční – alespoň tak experti na obnovitelné zdroje popisují takzvané fototermické panely. Ty dokážou využít energii ze slunce k ohřevu teplé vody nebo k vytápění. Pro řadu domácností je proto ideální nakombinovat takový systém na střeše společně s fotovoltaickou elektrárnou. Výhodou je nejen výrazně nižší cena této technologie, ale taky menší rozměry. Nejen o tom, jak se dá i díky starší technologie ušetřit, si v podcastu Green Deal povídali s Jiřím Kalinou z firmy Regulus Martin Ehl a Tereza Beránková.
Jestliže domácnost plánuje ohřívat se systémem vodu, vychází pořízení technologie výrazně levněji než fotovoltaická elektrárna. Přesto ale odborníci vidí jako ideální řešení kombinaci starého a nového systému. „Solární fototermika se vyplatí všude, kde je potřeba ohřívat vodu. Jeden metr čtvereční kolektorové plochy dokáže za průměrný slunečný den ohřát 40–50 litrů vody na teplotu až 60 stupňů Celsia,“ vypočítává Jiří Kalina.
Na jihu Čech postavil soběstačný dům, teď ho zdarma nabízí lidem k vyzkoušení
„Shodou okolností těch 50 litrů je zhruba spotřeba jednoho člena domácnosti,“ dodává expert. Investice pro čtyřčlennou domácnost včetně zásobníku na vodu se pak pohybuje zhruba od 120 tisíc korun. Podobně jako na fotovoltaickou elektrárnu jdou ale i na fototermiku čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.
Nejen o tom, co se v Česku na poli zelené ekonomiky děje, ale taky o tom, co se chystá, si už teď můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist