O úsporná energetická řešení bydlení je mezi Čechy čím dál větší zájem. Komplexní projekt, kdy by stavba nebyla napojená na žádné sítě, elektřinu si vyráběla sama ze slunce a dešťovou vodu využívala i ve sprše, ale zatím existuje málokde. Pavel Podruh, zakladatel projektu Soběstačný dům, ale dokázal takovou nemovitost na jihu Čech sám postavit. O tom, jak se v takovém domě žije, na kolik ho celé řešení vyšlo i proč dům lidem zdarma nabízí k vyzkoušení, si s ním v nejnovějším díle podcastu Green Deal povídali Tereza Beránková a Martin Ehl.

Pavel Podruh žije s rodinou v klasickém bytě, postavit dům, který by dokázal svým majitelům zajistit komfort stavby 21. století a nespoléhal by přitom na dodavatele energií a vody, byl ale jeho velký sen. Jak sám říká, inspiraci hledal hlavně u mladých lidí. „Vyhlásil jsem mezi studenty architektury soutěž a projekt, který vyhrál, se opravdu vymykal všem ostatním,“ vzpomíná Podruh. Podobným způsobem zajistil mladý podnikatel v domě i řadu dalších neotřelých řešení. I proto teď nemovitost nabízí široké veřejnosti k vyzkoušení. „Lidé mi zavolají, najdeme termín, oni přijedou k nám na Šumavu a vyzkouší si, že žít v tomhle domě je úplně v pohodě. Na oplátku třeba natřou plot nebo udělají jinou menší práci,“ vysvětluje, jak se mu daří stavbu udržovat a dále zvelebovat.

Sám Podruh přitom stavební firmu, která by podobné domy stavěla, nezaložil, v nadcházejících měsících ale hodlá vydat příručku, podle které by si měl každý nadšenec sám zvládnout podobná energetická řešení doma nainstalovat. „Já jsem si ten sen o soběstačném domě splnil, podnikat v tom ale nechci. Teď se snažím soustředit na baterie k solárním elektrárnám. Drtivá většina z nich se vyrábí v Číně a jsou to v podstatě takové blackboxy. I když se zničí součástka za desetikorunu, musíte si koupit novou baterii a to se mi nelíbí. Chci na trhu prorazit s baterií, která by šla opravit,“ nastiňuje Pavel Podruh své další podnikatelské plány.

Nejen o tom, co se v Česku na poli zelené ekonomiky děje, ale taky o tom, co se chystá, si už teď můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist