Stačilo pár týdnů působení nového ministra zemědělství a hnuly se ledy. Zatímco předchozí šéf tradičního lidoveckého resortu a jihomoravský rodák Zdeněk Nekula uvalení spotřební daně na víno vytrvale odmítal, nový šéf, kterým je někdejší východočeský učitel Marek Výborný, už debatu připouští. A to s tím, že daň samotná vlastně ani problém není, to prý spíše administrativa a povinnosti kolem. Jak se na to dívají sami vinaři? „Pokud by mělo nižší sazbu spotřební daně třeba Japonsko, Kanada a mnoho dalších zemí, kde je daň nula nebo symbolická, tak to mi přijde směšné a bylo by to zapíchnutí kudly do zad oboru, který tu má tisíciletou tradici,“ argumentuje prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts