Peníze, technologie, umění, architektura! Připravili jsme pro vás sérii letních podcastů Hospodářských novin. Petr Honzejk a Julie Hrstková natáčeli společně s Jiřím Žárským ve speciálním studiu zapůjčeném firmou Shopa Redesign na letním festivalu v Trojanovicích. Nudit se nebudete!
Konec světa prostřednictvím umělé inteligence? Klidně může nastat, tvrdí investor Radovan Vávra
Kam nyní investovat, když máte volné peníze? Pořád platí – dejte všechno do burzovního indexu? Nyní už ne tak úplně, vysvětluje investor a bývalý šéf Komerční banky Radovan Vávra. Částečně rehabilituje dluhopisy a – podržte se – i termínované vklady. Hlavním tématem byla ale budoucnost civilizace, na kterou se vrhá umělá inteligence. Perspektiva, kterou Vávra nastiňuje, je opravdu chmurná. Poslechněte, i když možná po poslechu neusnete!
Létající auto, sen, který se dá pořídit už za půl milionu, říká propagátor létání ve vírníku Pavel Březina
„Zajdeme na kafe“ říká člověk běžně. Zaletět si na kafe, nebo třeba na hudební festival, na to už je zapotřebí létající auto neboli vírník. Co všechno se dá s vírníkem dělat, kolik stojí, jak je těžké ho řídit a co se stane, když vírník začne „padat“? Nejen o tom jsme mluvili s propagátorem létání ve vírníku, dobrodruhem a podnikatelem Pavlem Březinou.
Černickému rozumím, ale všichni mladí studenti tak hrozní nejsou, říká legenda české fotografie Jindřich Štreit
Jindřich Štreit je nejslavnějším žijícím českým fotografem. Má za sebou 1500 výstav, vychoval stovky reportážních i uměleckých fotografů, bylo o něm natočeno několik filmů. Má za sebou ale i komunistické vězení za tvorbu, která se soudruhům nepoznávala – ukazovala socialismus, jaký byl. Dnes se Štreit věnuje problémům, které česká společnost nedokáže řešit nebo je řeší pomalu. Řeč je o venkově, pravdě, válce, životě, smrti i současné mladé generaci.
Horská architektura neznamená nutně roubenku s malými okny, říká designérka a architektka Romana Mališ Bílková
Trojanovice, Čeladná, Pustevny. Místa, k jejichž věhlasu přispěla velkým dílem moderní architektura. Prosklené stěny, rovné střechy, to vše bylo donedávna v horách nepředstavitelné. Změna materiálů i nové vnímání architektury se však postupně prosazují i tady. „Lidé k nám chodí s představou, že chtějí postavit něco útulného. A myslí tím klasickou roubenku. Když se s nimi ale bavíme o tom, kde a jak žijí, zjistí, že se v místnostech s nízkými stropy a malými okny nijak příjemně necítí,“ říká v podcastu Romana Mališ Bilková, designérka a architektka, která si za nový interiér Kovárny v Čeladné odnesla v roce 2020 cenu za Design retailového prostoru. Mluvili jsme třeba o tom, jak je těžká spolupráce s památkáři a představiteli CHKO a co říkají na novinky v architektuře starousedlíci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist