Zelený biometan vyváží do západní Evropy, takzvaná záruka původu pro Čechy zatím není dostatečně atraktivní. S rostoucím tlakem na snižování emisí se ale situace bude měnit, říká šéf skupiny EFG Tomáš Voltr. Jeho firma jako první v zemi vyrábí biometan z odpadu, ojedinělá je i sběrná síť Třídím gastro, díky které shromažďují pro bioplynovou stanici odpad taky z restaurací. Nejen to, jaká je v Česku budoucnost bioplynek, v podcastu Green Deal zjišťovali Martin Ehl a Tereza Beránková.

„Pohled na odpad se už mění. Postupně rostou poplatky za skládkování, což nutí obce i města hledat řešení a separovat ten biologický,“ říká Voltr. Právě výroba biometanu z něj je na vzestupu. „Dlouhodobě s námi spolupracuje 19 měst, rozšiřujeme ale i síť gastroodpadu,“ popisuje mladý podnikatel systém, díky kterému se obce zbavují obsahu hnědých popelnic udržitelným způsobem.

Cena samotného biometanu se podle něj odvíjí od aktuální hodnoty zemního plynu, ale taky podle toho, jak moc je zelený – tedy s jakou mírou udržitelnosti byl vyroben. Distribuce pak podle Voltra není problém, bioplynky se staví tak, aby šly jednoduše zapojit do klasické plynárenské soustavy.

Lídry jsou pak podle šéfa EFG především Britové, Němci a Dánové. Právě ti umí využít plyn vyrobený z odpadu i rostlinných produktů zatím nejlépe. Česko podle Voltra ve stavbě bioplynových stanic – ať už těch zemědělských, či odpadových – zaspalo, nicméně s tlakem na výrobu energie z obnovitelných zdrojů se právě biometan začíná stávat, podobně jako solární elektrárny či tepelná čerpadla, zajímavou alternativou k výrobě energie z fosilních paliv.

Nejen o tom, co se v Česku na poli zelené ekonomiky děje, ale taky o tom, co se chystá, si už teď můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.