Namísto vody z kohoutku přistavená cisterna. I takový scénář už za pár týdnů čeká řadu obcí v Česku. Ty se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pitné vody, nejhorší tradičně bývají letní měsíce. Vědec František Mach ze Západočeské univerzity vidí řešení ve sběru velkých dat a následné automatizaci. V projektech, na kterých společně s kolegy pracoval, dokázal klientům ušetřit i polovinu spotřeby. Teď míří tato parta akademiků se svou startupovou firmou Nextdrop na trh. Zájem je tak velký, že si mohou nové projekty vybírat. Nejen o přístupu Čechů k pitné vodě si s Františkem Machem povídali Tereza Beránková a Martin Ehl.

„Až třetina obcí v Česku řeší problémy s nedostatkem vody,“ popisuje Mach nepříjemnosti, kterým by ale podle něj mohlo jít – alespoň po technické stránce – často předejít. „My jsme schopni sledovat konkrétní odběry u všech lidí v obci. Když má někdo vyšší spotřebu, ihned to starosta vidí a může té konkrétní domácnosti říct, ať se krotí,“ dodává Mach. Právě v tomto bodě ale podle něj pokulhává legislativa. „Starosta už plýtvající nemůže odpojit ani omezit tím, že by otočil kohoutem a stopl jim přívod vody. Zákon to nedovoluje,“ říká Mach. Vodohospodářská legislativa by proto podle něj měla projít revizí.

Kromě odběrů v jednotlivých obcích se Nextdrop specializuje hlavně na optimalizaci vody v konkrétních objektech. V tuto chvíli finišuje třeba projekt v Zoologické zahradě Plzeň. Díky sběru a monitoringu dešťové vody, přesné předpovědi počasí, ale i odběru vody z blízké Mže, dokážou vědci zoo ušetřit až polovinu původního odběru.

I proto společnost, která vznikla před třemi lety, nemá o zakázky nouzi. „Kromě obcí se soustředíme hlavně na velké průmyslové budovy. Když to vezmu do detailu, jsme schopni i v takovém areálu detekovat kapající potrubí,“ říká František Mach a naráží tak na fakt, že až 15 procent vyplýtvané vody tvoří ta, které proteče prasklým potrubím.

Nejen o tom, co se v Česku na poli zelené ekonomiky děje, ale taky o tom, co se chystá, si už teď můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist