Zatímco v roce 1800 žila ve městech pouhá tři procenta světové populace, v současnosti je to více než polovina lidstva. Do roku 2050 tento počet dosáhne podle OSN až 68 procent, což bude sedm miliard lidí. K největší změně došlo v Latinské Americe a Karibiku, kde se počet lidí žijících v městských oblastech od roku 1950 zdvojnásobil.
Za největší město na světě je považováno Tokio, na jeho metropolitním území žije neuvěřitelných 38,1 milionu obyvatel. A stejně se v žebříčku nejlepších měst pro život objevilo mezi top deseti.
Existuje ideální město? Jaké trendy mluví do toho, co se staví? Co měšťanům chybí? Jak vypadá metropole budoucnosti? V novém dílu podcastu Trendspotting tentokrát rozebíráme trendy v urbanismu. Ať už jsou to zahrady na střechách, které mohou pomoci zmírnit horko ve městech, koncept 15minutového města, virtuální náměstí nebo gender mainstreaming.
Tip: Sledujte Instagram @hospodarky, kde se na všechny zmíněné trendy můžete i podívat.
Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Trendspotting si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Lunární město, raketa s designem vulvy i tweetující Mars rover. Vesmír jako trendsetter
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist