Starý kombajn a traktor? Kdepak, i farmaření může být dneska celkem hi-tec. V podcastu se o tom rozpovídal Vojtěch Malina, ředitel českého start-upu CleverFarm. Ten zemědělcům poskytuje služby, které jim umožňují efektivněji hospodařit.

Pomocí různých dat, například z družicových snímků nebo ze senzorů v zemi, Malinova firma vyhodnocuje stav půdy. Farmáři podle těchto informací mohou lépe naplánovat setí nebo závlahu. Ušetřit podle Maliny mohou až čtvrtinu materiálu na hnojení. Společnost CleverFarm působí na českém a evropském trhu. Zákazníky má také v Latinské Americe a subsaharské Africe.

Digitalizaci v zemědělství může podle Maliny urychlit i válka na Ukrajině. „Tohle období hodně posunulo přemýšlení farmářů směrem k digitalizaci,“ říká. Podobně podle něj nyní přemýšlejí zemědělci i jinde v Evropě. V oboru přitom jinak podle Maliny převládá spíš konzervativní přístup.

V podcastu, který připravily Hospodářské noviny ve spolupráci s Vodafone Business v rámci projektu Digitální budoucnost, mluvil Malina také o tom, že zemědělství nevyhnutelně musí určitou optimalizací projít. Kvalitní půda, na níž by pěstitelé mohli zasadit plodiny, přibývat podle Maliny nebude, spíš naopak. Jediná cesta, jak zajistit dostatek potravy pro rostoucí počet obyvatel na planetě, je tak právě udržitelnější hospodaření.

Digitální budoucnost - banner