Už jako teenager byl podnikavý a každou chvíli hledal, co by mohl dělat. Pak Vít Kutnar začal studovat Fakultu stavební ČVUT a právě tam přišel nápad na prodej asfaltových pásů a hydroizolací. Společně s kamarádem Jindřichem Horákem založili společnost DEK, která je dnes největší tuzemskou sítí stavebnin a prodá každou čtvrtou cihlu v Česku. Právě o rozjezdu svého podnikání vyprávěl Vít Kutnar v podcastu Poprvé.

Jako dítě neustále zkoušel, v čem by mohl prorazit. Kutnar tak začal chovat králíky, sbíral byliny nebo fotil spolužáky. „Ale většinou to nevyšlo. O králíky se pak starala babička, byliny zplesnivěly a fotky jsem přeexponoval,“ popisuje zakladatel skupiny DEK Vít Kutnar v podcastu Poprvé.

Takové byly jeho první pokusy, ve kterých, jak sám Kutnar říká, v dětství zkrachoval. Pak už se mu ale podnikání podařilo na první pokus.

Společnost DEK založil se svým kamarádem a spolužákem Jindřichem Horákem už během studií na vysoké škole. „Otec jako vědec a uznávaný technik neměl na všechno kapacitu, firmy za ním chodily a potřebovaly poradit. Dostal jsem za úkol udělat marketingovou studii na prodej asfaltových pásů. A tím to začalo,“ vrací se Kutnar do roku 1993.

Ale podnikání se mohlo zadrhnout hned na začátku, trvalo totiž hned několik měsíců, než asfaltové pásy dostal do Česka a mohl je zákazníkovi doručit. Poté začal DEK rychle rozšiřovat sortiment, od stavebně izolačních materiálů přes střechy, materiál pro hrubou stavbu a elektromateriál až k pronájmu strojů a nářadí.

Dnes Kutnarova skupina DEK zaměstnává přes 3 tisíce lidí, má téměř 90 prodejen v Česku a na Slovensku a v roce 2020 dosáhla obratu 17,5 miliardy korun. S jakými ambicemi se Vít Kutnar vrhl do podnikání? Co se naučil na brigádách na stavbách v Německu? Jakou roli hrál v podnikání jeho otec a celá rodina? Také o tom mluví Vít Kutnar v další epizodě podcastu Poprvé.

Nejnovější díl i předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist