Už jako teenager byl podnikavý a každou chvíli hledal, co by mohl dělat. Pak Vít Kutnar začal studovat Fakultu stavební ČVUT a právě tam přišel nápad na prodej asfaltových pásů a hydroizolací. Společně s kamarádem Jindřichem Horákem založili společnost DEK, která je dnes největší tuzemskou sítí stavebnin a prodá každou čtvrtou cihlu v Česku. Právě o rozjezdu svého podnikání vyprávěl Vít Kutnar v podcastu Poprvé.

Jako dítě neustále zkoušel, v čem by mohl prorazit. Kutnar tak začal chovat králíky, sbíral byliny nebo fotil spolužáky. „Ale většinou to nevyšlo. O králíky se pak starala babička, byliny zplesnivěly a fotky jsem přeexponoval,“ popisuje zakladatel skupiny DEK Vít Kutnar v podcastu Poprvé.

Takové byly jeho první pokusy, ve kterých, jak sám Kutnar říká, v dětství zkrachoval. Pak už se mu ale podnikání podařilo na první pokus.

Společnost DEK založil se svým kamarádem a spolužákem Jindřichem Horákem už během studií na vysoké škole. „Otec jako vědec a uznávaný technik neměl na všechno kapacitu, firmy za ním chodily a potřebovaly poradit. Dostal jsem za úkol udělat marketingovou studii na prodej asfaltových pásů. A tím to začalo,“ vrací se Kutnar do roku 1993.

Ale podnikání se mohlo zadrhnout hned na začátku, trvalo totiž hned několik měsíců, než asfaltové pásy dostal do Česka a mohl je zákazníkovi doručit. Poté začal DEK rychle rozšiřovat sortiment, od stavebně izolačních materiálů přes střechy, materiál pro hrubou stavbu a elektromateriál až k pronájmu strojů a nářadí.

Dnes Kutnarova skupina DEK zaměstnává přes 3 tisíce lidí, má téměř 90 prodejen v Česku a na Slovensku a v roce 2020 dosáhla obratu 17,5 miliardy korun. S jakými ambicemi se Vít Kutnar vrhl do podnikání? Co se naučil na brigádách na stavbách v Německu? Jakou roli hrál v podnikání jeho otec a celá rodina? Také o tom mluví Vít Kutnar v další epizodě podcastu Poprvé.

Nejnovější díl i předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.