Odstrašování známe nejvíc ze soupeření jaderných mocností. „Potřebujeme ho, abychom nemuseli bojovat,“ říká Martin Svárovský, dlouholetý diplomat a nyní vedoucího programu bezpečnostních strategií Bezpečnostního centra Evropské hodnoty. Tradičně nejvíc odstrašují útočníky jaderné zbraně, ale nově je potřeba, aby státy včetně České republiky byly schopné vracet údery a tím odstrašily útočníky i v kyberprostoru.
Potenciálnímu útočníkovi můžete hrozit buď vysokými ztrátami a cenou, kterou za útok zaplatí, nebo tvrdým trestem. To první funguje na teroristy nebo útočníky v kyberprostoru jen málo, proto by stát měl mít také schopnost zaútočit na internetu. „Abychom útočníka odstrašili, potřebujeme umět útočit v kyberprostoru,“ říká Svárovský o nových schopnostech, které na obranu země buduje jedna z českých tajných služeb – Vojenské zpravodajství.
Jaderné zbraně budou ještě dlouho faktem, který bude potenciální útočníky odrazovat v případě vztahů mezi státy. V případě Ruska se podle Svárovského vyplatí informovat samotné ruské obyvatele o ceně, kterou by Moskva zaplatila za případný útok na Pobaltí. Tito lidé totiž vnímají důsledky odvety za takovou agresi jinak než ruské vedení. Pro Rusy už totiž neplatí, že na výši ztrát nezáleží.
Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Němci a Poláci řeší s USA, kam umístit jaderné zbraně NATO. Mnozí Němci by se jich rádi zbavili
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist