Kromě odemykání mobilů se technologie rozeznávání tváře proslavila asi nejvíc tím, že ji čínské úřady používají ke sledování svých obyvatel. „Ani Čína ale není schopna sledovat pořád tváře všech občanů,“ říká Martin Urban, ředitel české firmy Eyedea Recognition. „Nicméně kdybych žil v totalitním státu, tak bych z této technologie měl obavy.“

Sledovat lidi přes běžné kamery v ulicích je příliš drahé a technicky náročné – a v demokracii nelegální, říká Urban, spoluzakladatel firmy českých expertů z ČVUT. Její technologii využívají hlavně tajné služby a další bezpečnostní složky z demokratických států. „Sami jsme si dali hranici, že tam, kde není demokratický režim a právní stát, naše řešení nedodáváme,“ řekl Urban.

K rozeznání pomocí tváře potřebujete mít co nejlepší obrázek, ale ne vždy je takový dostupný. Technologie udělá z tváře 128 čísel, které pak porovnává s databází vytrénovaná neuronová síť.  Česko je v oboru strojového učení zaměřeného na rozeznání obrazu špička, je na tom podle Urbana lépe, než by odpovídalo velikosti země.

Zákaz použití této technologie v EU, o němž se diskutuje, by podle Urbana jen ztížil práci bezpečnostních složek. „Způsobů, jak dnes sledovat a identifikovat člověka, je mnoho,“ řekl Urban. „Jsme snadno dohledatelní pomocí mobilního telefonu, v němž spousta lidí povolí aplikacím dělat spoustu věcí a nevíme, kam posílají data. Z toho já bych měl mnohem větší strach než z technologie rozpoznávání tváře,“ tvrdí Urban.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.