Ať chceme, nebo ne, klimatická změna přináší velkou proměnu hospodářství. Západní firmy už zavádějí prvky udržitelné ekonomiky, řeší se nejen omezení emisí, ale i třeba uhlíková stopa lidí či výrobků. Mnohé společnosti se ale jen líbivě lakují na zeleno. Evropská unie chystá pravidla, která mají dnešní různorodé požadavky a kritéria sjednotit. O tom, jak se ve vznikajících pravidlech zelenání ekonomiky vyznat, hovoříme s Filipem Gregorem, expertem právní firmy Frank Bold.

Pro Česko je například důležité, aby mezi technologie, které nebudou poškozovat životní prostředí, byly zařazeny jaderná energie a přechodně i plyn. „Pravidla bude primárně vymáhat trh,“ říká Gregor. Firmy se podle něj budou muset sami starat o to, aby nová pravidla – shrnutá pod pojem taxonomie – plnily, protože jinak mohou mít například složitější přístup k úvěrům při modernizaci. „Dejte si libovolný katastrofický film,“ říká Gregor jen s lehkou nadsázkou o tom, kde najít motivaci k zelenání firem v Evropě.

Zelená modernizace je podle něj příležitost pro Evropu do budoucna zvýšit svoji konkurenceschopnost. „Nezbývá nám čas. Když nedokážeme ekonomiku nastartovat zelenějším směrem, tak budoucnost nebude přívětivá z hlediska prosperity či ohrožení svobod poté, co svět rozvrátí klimatická změna,“ řekl Gregor.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.