Ať chceme, nebo ne, klimatická změna přináší velkou proměnu hospodářství. Západní firmy už zavádějí prvky udržitelné ekonomiky, řeší se nejen omezení emisí, ale i třeba uhlíková stopa lidí či výrobků. Mnohé společnosti se ale jen líbivě lakují na zeleno. Evropská unie chystá pravidla, která mají dnešní různorodé požadavky a kritéria sjednotit. O tom, jak se ve vznikajících pravidlech zelenání ekonomiky vyznat, hovoříme s Filipem Gregorem, expertem právní firmy Frank Bold.
Pro Česko je například důležité, aby mezi technologie, které nebudou poškozovat životní prostředí, byly zařazeny jaderná energie a přechodně i plyn. „Pravidla bude primárně vymáhat trh,“ říká Gregor. Firmy se podle něj budou muset sami starat o to, aby nová pravidla – shrnutá pod pojem taxonomie – plnily, protože jinak mohou mít například složitější přístup k úvěrům při modernizaci. „Dejte si libovolný katastrofický film,“ říká Gregor jen s lehkou nadsázkou o tom, kde najít motivaci k zelenání firem v Evropě.
Zelená modernizace je podle něj příležitost pro Evropu do budoucna zvýšit svoji konkurenceschopnost. „Nezbývá nám čas. Když nedokážeme ekonomiku nastartovat zelenějším směrem, tak budoucnost nebude přívětivá z hlediska prosperity či ohrožení svobod poté, co svět rozvrátí klimatická změna,“ řekl Gregor.
Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist