Nejdříve rok pracovali ve sklepě, chybělo jim ale světlo, proto si pořídili první kancelář. "Přišel jsem za tátou, že mám partu programátorů, ale nemáme kde být. Tak mi nabídl sklep jeho firmy," popisuje Vratislav Kalenda v dalším díle podcastu Poprvé, jaké byly začátky jeho softwarové firmy Applifting.

První kancelář, kam se Applifting ze suterénu přesunul, byla ale o polovinu menší než sklep. "Aspoň tam svítilo sluníčko. Takže to pro nás bylo velké zlepšení," říká s úsměvem jeho šéf.

Firmu, která vyvíjí aplikace, stejně jako nástroje pro vývojáře či vývojářské portály, založil společně s Filipem Kirschnerem, s nímž se seznámil na vysoké škole Unicorn University. Kirschner tam vyučoval vývoj aplikací pro platformu iOS. Poprvé spojili své síly při mimoškolním projektu a klapalo jim to. Když později Kalenda hledal parťáka pro svůj startupový projekt, vzpomněl si právě na Kirschnera. Jejich společný byznys mohl začít.

Applifting vznikl v roce 2014, za tu dobu získal klienty z finančního sektoru, jako jsou skupina Erste či Komerční banka, s vytvářením softwaru pomáhá také Jablotronu či Škodě Auto.

Vývojářské studio je ale známé i svým otevřeným přístupem k zaměstnancům. Applifting patří mezi takzvané tyrkysové firmy. Tuto myšlenku přinesl Belgičan Frederic Laloux ve své knize Budoucnost organizací, v níž tyto podniky definuje jako společnosti s velkou svobodou a transparentností, zároveň v nich nefunguje běžná vertikální struktura a tyrkysové firmy nemají ani klasický management.

"S tím se pojí vtipná historka. Táta mi jednou volal a řekl mi, že o mně někdo napsal knihu. Když jsem Budoucnost organizací prolistoval, tak jsem zjistil, že děláme většinu věcí, aniž bych tu knihu četl," popisoval Kalenda své první setkání s filozofií tyrkysových firem.

Po přečtení si dal za cíl dotáhnout další postupy, protože prý ještě zdaleka nejsou tyrkysovou firmou. S touto strategií se chystají uspět i v zahraničí. Loni v listopadu otevřeli pobočku Appliftingu v Londýně. "Jsme teprve na začátku, je to takový sociální experiment," řekl Kalenda.

V podcastu Poprvé popisoval fungování Appliftingu, čím ho v podnikání nejvíce ovlivnil jeho otec, jak bylo v počátku důležité sepsat kodex a nastavit modely odměňování, proč nechce skrývat emoce nebo jak vypadá výběr nového zaměstnance.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.