V roce 1947 připadal 29. listopad na sobotu. A právě v ten den přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci, podle které se měla rozdělit britská Palestina na dva státy – židovský a arabský. Ambiciózní plán v praxi vyšel ale jen napůl. Židé sice vyhlásili v květnu 1948 nezávislý stát Izrael, kterému ale zároveň Palestinci vyhlásili válku. A následný konflikt trvá dodnes. Co v tomto kontextu představuje brutální útok hnutí Hamás ze 7. října a odveta Izraele? „Mohl by to být nový impulz, který by mohl dostat aktéry konfliktu, ale třeba i mezinárodní společenství pod tlak, že je už potřeba s tím něco dělat a oživit mírový proces,“ říká v Ranním brífinku bývalý novinář, blízkovýchodní zpravodaj a dnes vedoucí centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity v Praze Břetislav Tureček.

V tomto podcastu držíme – až na výjimky – krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.