Soňa Klepek Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky, je dalším hostem v nové podcastové sérii Hospodářských novin s názvem reVize Česka. Ta navazuje na úspěšnou jarní konferenci uspořádanou v partnerství s podnikatelskou iniciativou Druhá ekonomická transformace, která sdružuje významné tuzemské byznysmeny a chce pomoci změnit republiku v dalších třech dekádách v otevřenou a úspěšnou zemi. Všechny předchozí podcasty najdete zde.

Jak jsou na tom Češi s udržitelností? Řeší se u nás dostatečně aspekty cirkulární ekonomiky? Do jaké míry je provázaná s Green Dealem? Proč by se Česko mělo inspirovat v Nizozemsku? Jaké jsou dobré příklady cirkulární ekonomiky v českém byznysu a jakou roli by měl v tomto ohledu hrát stát? Nejen na to v podcastu odpovídá Soňa Klepek Jonášová. Zde výběr pěti témat, která v podcastu zazní, včetně času, kdy je najdete.

Redesign celého systému

00:45 – „Cirkulární ekonomika není o vracení odpadu zpátky do života, ale o redesignu celého systému. Cirkulární ekonomika stojí na tom, že se snažíme navrhovat věci tak, aby vydržely, aby byly opravitelné a kvalitní. Mluvím především o výrobcích z oblasti elektroniky nebo automobilového či textilního průmyslu.“

Češi? Měli bychom se zlepšit

4:22 – „Nejsme na tom úplně dobře. Zejména u odpadů data mluví o tom, že se nám daří vracet do oběhu osm až deset procent materiálů. Nicméně nerada cituji statistická data, protože když se ponoříte do systému jejich sběru, zjistíte velké nepřesnosti. V Nizozemsku dokážou vracet do oběhu asi 25 procent materiálů, které se stanou odpadem.“

Cirkulární ekonomika nezastavuje pokrok

8:57 – „Budoucnost bude kompromisem. Pořád bude skvělý servis, budeme mít digitální služby a nechci, aby někdo vnímal, že cirkulární ekonomika zastavuje pokrok, ale bude tam jistý kompromis v tom, co je možné si opravit v místě nebo v síti servisů.“

Dobrý příklad cirkularity z Nizozemska

23:45 – „S Nizozemci se teď intenzivně bavíme o tom, aby nám předali příklad dobré praxe, což je i v jejich zájmu. Koneckonců si tím mohou vytvořit část trhu pro své produkty, protože jsme na volném trhu.“

Osobní život ve střídmosti

35:10 – „Je dobré si uvědomit, co člověk k životu potřebuje, co ho činí šťastným. Že to nemusí být nutně obrovský dům postavený na zelené ploše. Žijeme v malém pražském pronajatém bytě, máme auto na leasing, který sdílíme s více organizacemi. Žijeme tak, že si pořizujeme jen to, co opravdu potřebujeme, co nám dělá radost. Ano, jezdíme autem, ale i to je střídmé, kombinujeme to s dalšími dopravními prostředky. A nejsme aktivističtí ve volbě jednoho správného směru.“

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist