Tahle země není pro chudý. Češi jezdí kvůli vysokým cenám čím dál více nakupovat do sousedních zemí. Zejména do Polska, ale i do všech ostatních. A to včetně Německa. Potraviny, benzin, ale i nábytek nebo stavebniny tam vyjdou často o desítky procent levněji než u nás. A rostoucí nákupy v zahraničí dokazují i data z českých platebních karet. Co to vypovídá o našem trhu? A souvisí to nějak s celkovým stavem tuzemské ekonomiky? „Jeden z nástrojů, který by mohl spotřebitelům pomoci, je nejen srovnávač cen mezi českými řetězci, ale také mezi řetězci v zahraničí, především v Polsku. Překvapuje mě, že to ještě nikdo neudělal,“ říká v Ranním brífinku hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

V tomto podcastu držíme krátký formát, právě tak na cestu do práce nebo k rychlé kávě, když jste na home officu. A budeme rádi, když si nás každé ráno najdete na webových stránkách HN nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.
 
Nejnovější díl a také další podcasty Hospodářských novin si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty i v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.

 

 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.