Dnes, tady a teď, se Evropa nemusí rostoucí čínské politické a ekonomické moci bát, ale do budoucna to může být problém, říká Ivana Karásková z Asociace pro mezinárodní otázky. Vede v ní dva projekty sledující čínskou aktivitu ve střední Evropě a pracuje také v berlínském think-tanku Merics, z něhož se stává evropské centrum studia čínské politiky a ekonomiky.

Vztah k Číně bude v budoucnu jedna ze zásadních věcí, která ovlivní vývoj v Evropě. Dnes Evropané podle Karáskové při pohledu na Čínu buď podléhají naivitě, že se Čína může proměnit směrem k demokracii, nebo si naopak schopnosti Číny jako diktatury démonizují, naše znalost Číny je slabá. „Největší problém je přílišná závislost Evropy na čínském trhu, je to vidět na vlivu některých firem na politiku evropských vlád,“ říká Karásková.

Čína má podle ní respekt k evropské tradici, kultuře, bohatství, ale velmi se to mění. Po finanční krizi, po migrační krizi, po brexitu se čínský pohled na Evropu proměnil. Čínské vedení má pocit, že Evropská unie je zastaralý koncept a že se stala lokajem Spojených států.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Signál Martina Ehla si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts. 

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na