Zálibu v digitálních technologiích našel krátce po tom, co zhruba v osmi letech dostal od rodičů první počítač. Místo hraní her ale pátral, jak zařízení funguje a co všechno je uvnitř. Lubo Smida pak tenhle koníček dovedl až k založení společnosti STRV, kterou deník Financial Times zařadil mezi 1000 nejrychleji rostoucích evropských firem v roce 2018. Jejím byznysem je vývoj aplikací pro chytré telefony. Mezi její zákazníky patří Microsoft nebo Tinder.
"Po vysoké škole jsem plánoval jít do zaběhlé firmy a sbírat tam zkušenosti. Tehdy jsem si nemyslel, že by vývoj aplikací byl správná cesta," vzpomínal Lubo Smid v podcastu Poprvé na osm let staré události. Své plány ale přehodnotil po debatě s Martinem Šťávou a Pavlem Zeifartem, kteří ho přesvědčili, ať se k nim připojí. Trojici ještě doplnil David Semerád. Byznys STRV tak mohl začít.
"Všichni jsme byli ambiciózní a měli jsme vysoké cíle. Ne vždy se nám ale podařilo zvolit správný směr," vyprávěl současný šéf STRV v Poprvé. Čtveřice se rozhodla, že začne vyvíjet aplikace pro smartphony, které v tu dobu teprve dobývaly trh.
"České firmy ale nevnímaly aplikace jako byznysový kanál. Nechaly si vyrobit mobilní aplikaci a pak ji nechaly umřít," popisoval Smid uvažování společností, které ale nedokázali změnit.
Čtveřice Čechů tak začala přemýšlet nad přesunem do USA: "Na českém trhu jsme se trápili. Se svými mladistvými ambicemi jsme mířili vysoko, takže jsme si dali nejsložitější a nejnáročnější úkol: Pojďme do Silicon Valley."
Rozloučili se s klienty v České republice a vyrazili do San Franciska, aby tam začali s čistým štítem od úplné nuly. Za mořem na ně však nikdo nečekal s otevřenou náručí a budování značky STRV museli mnoho obětovat. Po městě jezdili na kole, jedli levné jídlo a všichni bydleli v jedné místnosti.
"Životní náklady byly extrémně nízké a pracovní nasazení extrémně vysoké. Ale pro tu fázi života, ve které jsme byli, to bylo super," hodnotil Smid začátky v Americe s úsměvem.
Lubo Smid v podcastu Poprvé popisoval, proč práce na českých a evropských projektech byla v USA úplně k ničemu, jak překonávali předsudky o firmě z východní Evropy, a také vysvětloval, proč je v podnikání a v práci důležité myslet na své zdraví a spokojenost.
Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist